Wiadomości

Ogólnodostępny alkomat w wiślańskim komisariacie

Data publikacji 31.12.2018

W Komisariacie Policji w Wiśle zamontowano urządzenie do samodzielnego badania stanu trzeźwości. To kolejny ogólnodostępny alkomat w powiecie cieszyńskim. Od teraz przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, każdy chętny będzie mógł samodzielnie sprawdzić swój stan trzeźwości.

Nowoczesny Alkomat AL-4000, to urządzenie stacjonarne przeznaczone do użytkowania w miejscach publicznych. Alkomat został zakupiony i przekazany przez władze samorządowe miasta Wisły. Całkowity koszt zakupu sprzętu to 2990 zł. Do alkomatu zakupione zostały również niezbędne ustniki oraz przekazane materiały promujące trzeźwość wśród kierowców. - We współpracy z Policją podejmujemy wspólne działania, mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa naszych mieszkańców i turystów. Alkomat to kolejny krok w tym kierunku. Jestem przekonany, że możliwość zbadania swojego stanu trzeźwości zachęci kierowców, by zanim wsiądą za kółko, sprawdzili czy mogą prowadzić pojazd. A wiadomo, że im mniej nietrzeźwych na drodze, tym bezpieczniej – powiedział Burmistrz Wisły Tomasz Bujok, który w towarzystwie kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Beaty Stebel przekazał urządzenie komendantowi Komisariatu Policji podkom.Tomaszowi Domagale.

Zakup urządzenia zainicjował dzielnicowy wiślańskiego komisariatu sierż. sztab. Bogusław Bury, który zauważył taką potrzebę ze strony ludzi, głównie turystów, którzy przychodzili do komisariatu sprawdzić stan trzeźwości. Chcieli być pewni, że zgodnie z prawem mogą zasiąść za kierownicą pojazdu. To urządzenie na pewno służyć będzie społeczeństwu, ale też ułatwi pracę policjantom, którzy każdego dnia przeprowadzali nawet kilkadziesiąt takich badań. Urządzenie zamontowane jest w poczekalni komisariatu w Wiśle. Teraz każdy, kto uzna, że potrzebuje badania stanu trzeźwości, będzie mógł je samodzielnie wykonać w punkcie recepcyjnym jednostki. Badanie jest proste i bezpłatne. Wystarczy jedynie pobrać z urządzenia jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią odpowiednią ilość powietrza i odczytać wynik.