Wypalanie traw - nielegalne i niebezpieczne - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

Wypalanie traw - nielegalne i niebezpieczne

Data publikacji 14.03.2019

Wysoka grzywna, obciążenie kosztami akcji ratowniczej, a także kara pozbawienia wolności może grozić za nielegalne wypalanie traw. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, po raz kolejny przypominamy o zagrożeniach oraz konsekwencjach związanych z tą zabronioną praktyką. Pamiętajmy, że oprócz niebezpieczeństwa dla ludzi, wypalanie traw to także katastrofa ekologiczna dla natury.

Jak co roku, wypalanie traw i nieużytków stanowi duży problem związany z bezpieczeństwem osób oraz ochroną środowiska. Wiosną służby dyżurne straży pożarnej i policji częściej odbierają telefony ze zgłoszeniami tego typu praktyk. Efektem wypalania traw i resztek roślin na polach, są często niekontrolowane pożary skutkujące dużymi stratami materialnymi, poparzeniami, a nawet ofiarami śmiertelnymi.

Jest to spowodowane panującym w społeczeństwie przekonaniem, że wypalanie traw poprawia jakość gleby, jest rodzajem jej nawożenia i użyźniania. Tymczasem pozbawienie jej naturalnej pokrywy roślinnej powoduje przyspieszenie jej erozji i wyjałowienie, staje się ona bowiem bezbronna wobec działania czynników atmosferycznych – promieni słonecznych, wiatru i opadów. W płomieniach giną nie tylko suche trawy, ale również żywe rośliny i zwierzęta oraz pożyteczne bakterie i grzyby.

Jeżeli chcemy ustrzec siebie oraz naszych najbliższych przed wypadkami związanymi z wypalaniem traw, zaniechajmy tych praktyk.

Informujemy też, że zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie przyrody, a także kodeksu wykroczeń, za wypalanie traw grozi kara aresztu albo wysoka grzywna.W przypadku, gdy ogień niebezpiecznie rozprzestrzeni się i zagrozi zdrowiu lub życiu ludzi, albo budynkom, konsekwencje prawne mogą być znacznie poważniejsze. Gdyby więc doszło do takiej sytuacji, sprawca musiałby liczyć się z karą nawet 8 lat więzienia, odpowiedzialnością cywilno-prawną za wyrządzone szkody i ich następstwa oraz kosztami akcji ratowniczej.