Kolejni nietrzeźwi kierujący zatrzymani - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

Kolejni nietrzeźwi kierujący zatrzymani

Data publikacji 18.03.2019

Od dwóch do ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie mieli kierujący zatrzymani przez cieszyńskich policjantów na drogach naszego powiatu. Od piątku do niedzieli mundurowi zatrzymali pięciu pijanych kierowców. Wśród nich nie brakowało również kobiet oraz takich, którzy posiadali zakaz prowadzenia pojazdów.

Nawet do pięciu lat pozbawienia wolności, grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów - takie sankcje ponieść mogą zgodnie z przepisami osoby, które wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

Podczas minionego weekendu i cieszyńscy policjanci udaremnili dalszą jazdę kolejnym pięciu nietrzeźwym kierującym. Alkomat wykazał u nich od 2 do ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie.

Zaczęło się od kontroli pojazdu renault w Ustroniu na ul. Skoczowskiej. Policjanci cieszyńskiej drogówki zatrzymali 66-letniego kierowcę, który mając blisko dwa promile alkoholu wjechał w bramę wjazdową jednej z posesji. Dodatkowo okazało się, że nawet jeśli byłby on trzeźwy, to nie mógł wsiadać za kierownicę, ponieważ posiadał aktualny zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez cieszyński sąd.  Następny kierowca został zatrzymany przez policjantów patrolu ze Skoczowa. 24-latek z powiatu wodzisławskiego jechał późnym wieczorem w sobotę ul. Bajerki w Skoczowie. Jego stan wskazywał na spożycie alkoholu, a wstępne badanie wskazało na poziom ponad dwóch promili alkoholu. Dodatkowo kierowcy citroena została pobrana krew do badań na zawartość alkoholu. Kolejny nietrzeźwy za „kółkiem” zakończył jazdę toyotą na ul. Stawowej w Cieszynie. W niedzielny poranek 60-latek miał ponad dwa promile alkoholu.  Z kolei wieczorem tego samego dnia, kilkanaście minut po dwudziestej w Ustroniu na ul. Jelenica policjanci z tamtejszego komisariatu zatrzymali do kontroli toyotę. Za kierownicą siedziała kobieta, która była kompletnie pijana. Urządzenie do pomiaru poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu wskazało blisko 3,7 promila… Godzinę później w Górkach Wielkich na ul. Bielskiej patrol interwencyjny skoczowskiej policji zatrzymał do kontroli kierowcę forda. Mieszkaniec gminy Brenna miał ponad 2,5 promila.
Przypominamy, że prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 2 lat. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd również  ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 lat oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym w kwocie nie niższej niż 5 000 zł. Poza karą pozbawienia wolności, osoba, która po raz kolejny popełniła przestępstwo prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, musi wiedzieć, iż w wyroku skazującym sąd zobowiązany jest do orzeczenia wobec niej dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów i karę nie mniejszą niż 10 000 zł.  Kara może być również zastosowana wobec osoby, która prowadziła pojazd trzeźwa, ale miała orzeczony sądowy zakaz prowadzenia pojazdów – to kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności!

Warto reagować, uniemożliwić osobie pod wpływem alkoholu jazdę samochodem albo po prostu zawiadomić policję. To ważne dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Dlatego zwracamy się z prośbą, aby zdecydowanie reagować w sytuacjach, gdy widzimy, że osoba pod wpływem alkoholu chce kierować samochodem. Każdy może zapobiec przestępstwu , a może nawet tragedii !

O właściwych postawach i szybkiej reakcji świadków oraz wzorowej współpracy z Policją informujemy Państwa na bieżąco- " Nie reagujesz? Akceptujesz !"