TRUCK & BUS – ogólnopolskie działania policyjne - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

TRUCK & BUS – ogólnopolskie działania policyjne

Data publikacji 15.05.2019

Dziś w całym kraju prowadzone są ogólnopolskie działania Truck&Bus, które mają na celu ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonywaniem transportu drogowego osób i rzeczy.

Na kierowcach i przewoźnikach obsługujących przejazdy pasażerskie ciąży ogromna odpowiedzialność. Od ich kwalifikacji i rzetelności zależy zdrowie, a nawet życie osób podróżującej autobusami i tzw. busami.

Policja w czasie prowadzonych działań będzie zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów związanych z przewozem pasażerów, szczególnie jeżeli chodzi o przewóz busami. Między innymi funkcjonariusze sprawdzą czy liczba pasażerów nie przekracza liczby wskazanej w dowodzie rejestracyjnym. Kontroli będą poddawane również pojazdy wykonujące transport towarów.  

Podczas prowadzonych działań w ramach akcji Truck&Bus policjanci będą zwracali uwagę również na:

  • stan techniczny i wyposażenie pojazdów,
  • czas pracy kierowców,
  • sposób przewożenia osób i rzeczy.

Do działań włączą się również przedstawiciele innych służb (Inspekcji Transportu Drogowego oraz Straży Granicznej), które w ramach specjalistycznych patroli mieszanych, w zakresie swoich kompetencji, dokonywać będą sprawdzeń osób, pojazdów oraz ładunków.

W czasie prowadzonej akcji będą miały miejsce również losowo prowadzone kontrole stanu trzeźwości oraz sprawdzenia pod kątem ewentualnie popełnionych przestępstw celno-akcyzowych.

Dobór miejsc kontroli nastąpi na podstawie analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz natężenia ruchu pojazdów wykonujących przewozy na wybranych odcinkach dróg.