EDWARD w powiecie cieszyńskim - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

EDWARD w powiecie cieszyńskim

Data publikacji 27.09.2019

Policjanci z cieszyńskiego wydziału ruchu drogowego uczestniczyli wczoraj w europejskich działaniach EDWARD czyli Europejskim Dniu Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Nadrzędny cel akcji to poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przypadająca na 26 września akcja promuje "wizję zero", czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu.

Działania Edward czyli “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death) to 24-godzinne przedsięwzięcie, które prowadzone jest przez policję ruchu drogowego w wielu państwach Europy. Główne założenie programu to zwrócenie uwagi na problem zdarzeń na drogach. Edward ma zachęcić wszystkich, zarówno pieszych jak i kierujących, by dbać o własne bezpieczeństwo. W działania włączyła się cieszyńska drogówka. Udział w akcji wzięli wszyscy policjanci ruchu drogowego, wspierani przez funkcjonariuszy straży miejskiej i oddziałów prewencji, którzy w czasie jej trwania pełnią służbę. Podczas kontroli drogowych policjanci prowadzili rozmowy profilaktyczne, wskazywali przyczyny i skutki zdarzeń drogowych. W sumie policjanci odnotowali 5 kolizji, zatrzymali 3 nietrzeźwych kierujących, 6 dowodów rejestracyjnych, 3 dokumenty prawa jazdy. W trakcie działań nałożyli 14 mandatów karnych. Spośród kontrolowanych jedna osoba nie posiadała uprawnień do kierowania pojazdami.

Przypominamy, że nie wystarczy zmiana swojego zachowanie tylko w jednym dniu. Aby ludzie nie ginęli na drogach powinniśmy zawsze mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwie osób, które możemy narazić swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Wtedy wizja „zero” na prawdę będzie możliwa do zrealizowania.

Głównymi celami działań pn. „Edward” są:

 • podniesienie świadomości dotyczącej nadal aktualnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wypadki z udziałem osób rannych lub zabitych na drogach Europy;
 • ponowne skierowanie uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszenia o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej do 2020 r. w stosunku do 2010 r., kiedy to zginęło na drogach 31.500 osób;
 • pokazanie wartości, jaką mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej;
 • zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych płynących ze współpracy różnych służb , sektorów i podmiotów.

Warte podkreślenia jest, że wczorajszy dzień, kiedy były prowadzone działania, zakończył się na terenie powiatu cieszyńskiego wynikiem ZERO- zero zabitych, zero wypadków, zero rannych.

 • policjant zatrzymuje auto do kontroli, unosi tarczę i daje znak do zjechania
 • policjant rozmawia z kierowcą, który siedzi w samochodzie
 • policjant zatrzymuje auto do kontroli, unosi tarczę i daje znak do zjechania
 • policjant wypisuje mandat
 • policjant zatrzymuje auto do kontroli, unosi tarczę i daje znak do zjechania
 • policjant sprawdza dane i rozmawia przez radiostację
 • policjant kontroluje kierowcę, w tle radiowóz policji
 • policjant stoi przy radiowozie i obserwuje ruch na drdze
 • policjant trzyma prawo jazdy i wpisuje dane do notatnika