Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych

Wczoraj we wszystkich krajach europejskich prowadzone były działania EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Ich nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Akcja ta promuje „wizję zero”, czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu. Policjanci z cieszyńskiej drogówki włączyli się w akcję, by w czasie kontroli apelować do kierujących o ostrożną, zgodną z przepisami jazdę.

EDWARD czyli “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death) ma zachęcić wszystkich, zarówno pieszych jak i kierujących, by dbać o własne bezpieczeństwo. W czasie kontroli drogowych policjanci rozdawali specjalne ulotki informujące o wczorajszych działaniach. Ponadto apelowali do kierujących oraz pieszych o ostrożność i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Zwłaszcza teraz, gdy zbliża się okres jesienno – zimowy, który niesie ze sobą pogorszenie warunków, a na drogach rośnie liczba wypadków z udziałem pieszych. W tym czasie dochodzi do dwukrotnie większej liczby tego typu zdarzeń, w których - co szczególnie istotne - ginie trzykrotnie więcej osób niż w miesiącach wiosenno-letnich.

W czasie kontroli drogowych policjanci informowali pieszych o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeżeli pieszy nie porusza się chodnikiem. Zachęcali także do noszenia odblasków w mieście, w obszarze zabudowanym, gdzie nie jest to obowiązkowe, a niestety dochodzi do licznych potrąceń pieszych – również na przejściach dla pieszych.

Niestety, mimo szeroko zakrojonej akcji na drogach powiatu cieszyńskiego doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba.