By każdy był bezpieczny w drodze do szkoły - Wiadomości - Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie

Wiadomości

By każdy był bezpieczny w drodze do szkoły

Data publikacji 02.09.2020

Wczoraj, w większości szkół i placówek oświatowych rozpoczął się nowy rok szkolny. Droga do szkoły i powroty z niej będą codziennością dla większości uczniów, nauczycieli i rodziców. By dla każdego droga ta była bezpieczna, cieszyńska drogówka rozpoczęła akcję "Bezpieczna Droga do Szkoły". Jej celem jest zapewnienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego bezpieczeństwa w rejonach szkół i placówek oświatowych.

Nowy rok szkolny niewątpliwie stawia wyzwanie uczniom i nauczycielom z uwagi na warunki, w jakich będą się odbywały zajęcia. Stan epidemii, który nadal występuje na obszarze naszego kraju wyznacza nowe kierunki działań, realizowane przez placówki oświatowe. Jednak oprócz dbałości i troski o zdrowie naszych bliskich związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, równie ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa uczniom poza murami szkoły, na drogach miasta i powiatu. Jak co roku, zadbają o to cieszyńscy policjanci, prowadząc liczne działania profilaktyczno-edukacyjne w szkołach oraz kontrolno-represyjne na drogach.

Już wczoraj, 1 września, w rejonach szkół i placówek oświatowych można spotkać wzmożone patrole policjantów w białych czapkach. Mundurowi zwracać będą uwagę na wszystkie nieprawidłowe zachowania uczestników ruchu drogowego zarówno kierujących, jak i pieszych. Obecność radiowozów w rejonie szkół będzie miała charakter prewencyjny, jednak kierowcy i piesi, którzy w rażący sposób naruszą bezpieczeństwo na drodze będą musieli się liczyć z prawnymi konsekwencjami.

Działania drogówki mają na celu przypomnieć wszystkim kierowcom, że od 1 września w rejonie szkół znowu trzeba zachować szczególną ostrożność i mieć na uwadze wzmożony ruch najmłodszych uczestników ruchu drogowego, których zachowanie na drodze nie zawsze jest przewidywalne. Asp.Szymon Kazimierczak przypominał uczniom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze i rozdawał odblaski.

WSKAZÓWKI DLA UCZNIA:

Przechodząc przez ulicę, gdzie jest sygnalizacja świetlna pamiętaj:
1. czerwone oznacza STÓJ !!!
2. zielone – IDŹ.

Przechodząc przez ulicę gdy nie ma sygnalizacji świetlnej pamiętaj:
1. możesz przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami (zebra) – wyjątek, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m
2. zanim przejdziesz, zatrzymaj się. Zawsze przed wejściem na jezdnię rozejrzyj się i upewnij się, czy możesz bezpiecznie przejść na drugą stronę (spójrz w lewo, potem w prawo i znowu w lewo. Przechodząc przez ulicę nie trać pojazdów z oczu, bądź czujny)
3. przechodź przez jezdnię pewnym krokiem i zachowaj ostrożność, nie korzystaj ze smartfona, skup swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze
4. nigdy nie wbiegaj na jezdnię i nie przebiegaj przez nią

Nie spychaj nikogo z chodnika na jezdnię dla zabawy.

Jeśli w pobliżu nie ma chodnika ani drogi dla pieszych, idź poboczem - lewą stroną drogi, by widzieć nadjeżdżające samochody.

Jeśli masz już 10 lat i kartę rowerową, możesz samodzielnie poruszać się rowerem po drogach, jeśli jesteś młodszy i chcesz jechać rowerem do szkoły, musi ci towarzyszyć osoba dorosła

Jeśli nie masz jeszcze 150cm wzrostu, musisz podróżować w foteliku bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym

WSKAZÓWKI DLA RODZICA/OPIEKUNA:

Wzmożony ruch, zwłaszcza poranny, może prowadzić do zaistnienia różnych zdarzeń drogowych. Warto więc zaplanować harmonogram dnia (a w szczególności poranka), by uniknąć pośpiechu i niepotrzebnego stresu w drodze do szkoły, a później do pracy. Pośpiech zarówno dla kierowcy jak i niechronionego uczestnika ruchu drogowego (pieszego, rowerzysty) wiąże się z ryzykiem wypadku drogowego.

1. Opracujmy najbezpieczniejszą trasę dojścia do szkoły oraz przejdźmy nią z dzieckiem i pokażmy wszystkie zagrożenia, uwzględniając newralgiczne miejsca,
2. Przypomnijmy dzieciom zasady przechodzenia na drugą stronę jezdni (także przez przejście dla pieszych),
3. Przypomnijmy zasady poruszania się rowerem,
4. Wyposażmy dzieci w elementy odblaskowe,
5. Prawidłowo przewoźmy swoje dzieci w samochodzie (w fotelikach, zapięte pasami), sami bądźmy dla nich przykładem i zapinajmy pasy bezpieczeństwa!
6. Nigdy nie pozwalajmy wysiadać z samochodu od strony jezdni.
7. Zatrzymujmy swój pojazd w rejonie szkół tylko w miejscach wyznaczonych. Zatrzymanie w rejonie przejścia dla pieszych może ograniczyć widoczność innym uczestnikom ruchu drogowego i spowodować zagrożenie bezpieczeństwa w tym rejonie.

Wspólnie zadbajmy o bezpieczeństwo naszych dzieci!